Nowa książka: „Dzieje Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Rozwój, upadek, odbudowa 1898-2020”.

Nowa książka: „Dzieje Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Rozwój, upadek, odbudowa 1898-2020”.

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej z dumą prezentuje wam najnowszą pozycję książkową na temat Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Album liczy 168 stron,, zawiera blisko 200 fotografii, w tym część całkowicie nieznanych, niepublikowanych, dodatkowo 9 zdjęć formatu a3 (fotografie rozkładowe na 2 stronach), kilkanaście planów stacji oraz szczegółowych rysunków taboru, mapy na wyklejkach oraz w tekście. Papier kredowy, okładka sztywna, całość szyta.

 Czy wiecie, że pierwszy wąskotorowy wagon motorowy na Pomorzu miał być uruchomiony w Koszalinie około 1933 r? Czy wiecie, że słynne żelbetowe mosty i wiadukty wąskotorowe w Białogardzie to unikat na skalę europejską? To o nich uczyli się studenci w Berlinie! Jaki jest związek genialnego inżyniera Friedricha Lenza z obecną koszalińską wąskotorówką? Jak wyglądał i do czego służył trójkąt w Lepinie – o tym wszystkim przeczytacie w najnowszej książce „Dzieje Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Rozwój, upadek, odbudowa. 1898-2020”. Tylko w tej książce znajdziecie informacje oraz zdjęcia podwodne oraz lotnicze zatopionego mostu kolejowego w Rosnowie – jedynego takiego na świecie. Do tego mnóstwo innych ciekawostek oraz informacji związanych z koszalińską wąskotorówką. Szczegółowo opisano również najnowsze dzieje kolei po jej reaktywacji w 2005 roku, zamieszczono opis taboru używanego na kolei dawniej oraz obecnie a także informacje na temat remontu parowozu Px48, którego zakończenie planowane jest w 2021 r. W książce szczegółowo opisano zachowaną zabytkową infrastrukturę kolejową.

Książka jest cegiełką na odbudowę zabytkowej koszalińskiej wąskotorówki. Dochód z jej sprzedaży jest przeznaczony na remont zabytkowej infrastruktury 122-letniej kolei ! W ten sposób możesz nam pomóc!

 

Książka do nabycia w siedzibie Towarzystwa oraz wysyłkowo. Cena 114 zł (+koszty wysyłki). Więcej: tmkw@waskotorowka.koszalin.pl, tel.  601-154-937

Zadanie zostało współfinansowane ze środków finansowych Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.

Przykładowe skany z książki: