1% podatku dla kolejki

 

1% podatku w 2018r.

W 2018 roku obchodzimy 120. rocznicę uruchomienia Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Dziś to ostatni zachowany fragment kolei wąskotorowej na Pomorzu Środkowym. Staramy się odbudować zabytkową kolej, jednak wymaga to ogromnych nakładów na remonty. Dlatego jak co roku apelujemy o wspieranie jej renowacji poprzez wpłaty w ramach 1%.W 2018 r. roku Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej otrzymało w ramach wpłat 1% kwotę  15105,16 zł. Pieniądze w całości przeznaczyliśmy na remont torowiska na odcinku pomiędzy Kretominem a Boninem. Tor w tamtym miejscu jest w najgorszym stanie i jeszcze przez kilka lat będzie wymagał remontów. W tym roku udało nam się wyremontować 90 metrów torowiska i wymienić ponad 120 podkładów. Wszystkim darczyńcom z całej Polski serdecznie dziękujemy.

 

Wyremontowane torowisko w okolicach poligonu.


Każdy może wesprzeć działalność Towarzystwa Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej przekazując w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT jeden 1% swojego podatku na ratowanie i odbudowę zabytkowej 120-letniej kolejki wąskotorowej.

Wystarczy wpisać: KRS 0000244589 i kwotę podatku.

 1% podatku za 2017r.

 W 2017r. Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej otrzymało w ramach 1% podatku kwotę 16 598,66zł. Środki zostały przeznaczone na naprawy torowe na odcinku Koszalin-Manowo, wraz z wymianą 80 podkładów na odcinku 60m oraz uzupełnieniem i wymianą akcesoriów do mocowania szyny.

Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki jest od 2012r. organizacją pożytku publicznego. W związku z tym każdy może wesprzeć działalność wolontariuszy z Koszalina przekazując w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT jeden 1% swojego podatku na ratowanie i odbudowę zabytkowej 118-letniej kolejki wąskotorowej.

Wystarczy wpisać: KRS 0000244589 i kwotę podatku.

 

Można wykonać to również drogą internetową:

Przekaż swój 1% z PIT

 

Wolontariusze TMKW przy odbudowie toru


 1% za 2016 r.

 Dzięki wsparciu darczyńców w 2016r. TKKW otrzymało w ramach 1% podatku kwotę 20362,10 zł. Kwota ta pozwoliła na zakup 200 podkładów, zostały one wykorzystane do naprawy torowiska na odcinku Koszalin-Manowo, w miejscach gdzie torowisko jest w najgorszym stanie technicznym. Wciąż są tam odcinki toru, na których podkłady nie były wymieniane od prawie 40 lat. Część kwoty przeznaczono na zakup podnośników Kuttruffa.  Są to cztery specjalistyczne urządzenia do podnoszenia pudeł wagonów w trakcie wykonywania napraw rewizyjnych i głównych oraz przeglądów poziomu P3. Podnośniki, wyprodukowane pod koniec lat 80. XX wieku, zostały zakupione przez Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej od PKP Nieruchomości. W przeszłości były one eksploatowane w Białogardzie na tamtejszej wąskotorówce a potem w Dobrej koło Nowogardu. Po zamknięciu kolei w 2001r. stały bezużyteczne w hali lokomotywowni w Dobrej. To bardzo cenny nabytek, bo dzięki niemu w Koszalinie będzie można wreszcie dokonywać specjalistycznych napraw taboru. Naprawy taboru we własnym zakresie to przede wszystkim duże oszczędności finansowe. Naprawy wykonywane na miejscu pozwolą zaoszczędzić czas i sprawią, że każda usterka będzie usuwana szybciej i sprawniej a w efekcie podniesie się poziom usług wykonywanych przez kolej. Każdy z podnośników może udźwignąć ciężar 10 ton a więc razem mogą unieść 40- tonowy wagon lub lokomotywę a to oznacza, że Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej będzie mogło na miejscu naprawiać każdy rodzaj taboru używanego na wąskich torach. Urządzenia tego typu znajdowały się przed laty w tutejszej lokomotywowni, ale po zamknięciu kolei zostały zezłomowane w roku 2005r., tuż przed powstaniem Towarzystwa, które objęło ochroną koszalińską wąskotorówkę. 

   Pozostała część kwoty z 1% została wydatkowana na naprawę poziomu P5 wagonu Bxhpi. Ponieważ tabor użytkowany w Koszalinie stał przez wiele lat pod chmurką na stacji w Dobrej koło Nowogardu, jego stan techniczny nie jest zachwycający a wagony wymagają licznych i kosztownych napraw. Dlatego w tym wypadku kwota przeznaczona z 1% pokryła tylko część  wydatków związanych z wagonem Bxhpi.

  Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej otrzymało w 2016r. wsparcie w ramach 1% od 255 podatników z całego kraju. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do Koszalina aby na miejscu zobaczyli, jakie są efekty naszych prac na rzecz zabytkowej kolei wąskotorowej.


   1% za 2015r.

 Dzięki wsparciu darczyńców w 2015r. TMKW otrzymało w ramach 1% podatku kwotę 18153,10 zł. W ramach tej kwoty naprawiono 200 metrów torowiska, w tym wymieniono 320 podkładów oraz udało się dokończyć remont wagonu turystycznego, który został włączony do ruchu w 2015r.

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej zwraca się z apelem o przekazywanie tak zwanego 1% z podatku PIT. Wystarczy wpisać: KRS 0000244589 i kwotę podatku.

Potrzeby zabytkowej kolei bardzo duże, gdyż jej poprzedni właściciel-PKP-nie inwestował w zabytkową infrastrukturę dążąc do jej likwidacji. W efekcie powstały wieloletnie zaniedbania, które TMKW próbuje zlikwidować. Szczególnie istotna jest wymiana zniszczonych podkładów na szlaku kolei, bo od tego zależy bezpieczeństwo prowadzonych przewozów. Towarzystwo planuje też dokończenie w tym roku rewitalizacji szlaku do Rosnowa. Został on odbudowany w 2014r., ale tor wymaga podbicia i obsypania aby można było wznowić regularne kursy pociągów do tej miejscowości. Wszystkim, którzy zechcą wesprzeć wysiłki wolontariuszy z Towarzystwa Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki serdecznie dziękujemy i zapraszamy do Koszalina, aby na miejscu przekonali się, że warto wspierać entuzjastów zabytkowych kolei wąskotorowych!


1% za 2014r

W roku 2014 TMKW otrzymało 15833,25 zł, które w całości przeznaczyło na odbudowę około 150 metrów toru do Rosnowa (na bazie szyny S42). Plany na bieżący rok przewidują dokończenie prac na odcinku do Rosnowa (obsypanie i podbicie toru), wymianę ok 3000 szt. podkładów na odcinku Koszalin-Manowo, dokończenie naprawy wagonu turystycznego przywiezionego z Dobrej koło Nowogardu, przeprowadzenie procedury przetargowej i skierowanie parowozu Px48-3910 do naprawy oraz rozpoczęcie naprawy wagonu MBxd2-225 lub wagonu Bxhpi (w zależności od wielkości posiadanych środków). Potrzeby zabytkowej kolei są więc ogromne a możliwości ich zaspokojenia zależą w znacznym stopniu od wsparcia otrzymanego w ramach tzw. 1%. Za wszystkie wpłaty, nawet te symboliczne, serdecznie dziękujemy.