Historia stowarzyszenia

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej powstało i zostało zarejestrowane 7 listopada 2005r, postanowieniem Sądu Rejonowego w Koszalinie, IX Wydziału Krajowego Rejestru Sądowego pod ówczesną nazwą, jako Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki (z siedzibą w Koszalinie). Naszym podstawowym celem jest uratowanie od zniszczenia i doprowadzenie do ponownego uruchomienia koszalińskiej kolejki. Zbudowana w 1898r. jest nie tylko chronionym prawem zabytkiem ale przede wszystkim dziedzictwem kultury technicznej. Wierzymy, że koszalińska kolej wąskotorowa znów stanie się jednym z popularnych środków transportu w regionie, służącym jego mieszkańcom. Przede wszystkim jednak powinna stać się atrakcją turystyczną - tak jak dzieje się to z innymi tego typu kolejkami w kraju i za granicą. Dlatego chcemy aby stała się jednym z elementów większego programu pt. "Szlak północny", który powinien obejmować największe atrakcje turystyczne gminy i jej najbliższych okolic (ścieżki edukacyjne i turystyczne, rezerwaty przyrodnicze oraz historyczne, zabytki, punkty widokowe, miejsca wypoczynku, trasy rowerowe itp.). Turyści mogliby wykorzystywać kolejkę jako atrakcję samą w sobie lub jako środek transportu do poznawania regionu.

Jesienią 2005r. członkowie naszego Towarzystwa rozpoczęli prace społeczne na terenie lokomotywowni wąskotorowej w Koszalinie przy ul. Kolejowej oraz na szlaku kolei do Rosnowa. Pierwsze dwa lata funkcjonowania stowarzyszenia skupiły się za zabezpieczeniu zdewastowanej lokomotywowni oraz udrożnieniu linii kolejowej na odcinku Koszalin-Manowo. Przełomowym rokiem w funkcjonowaniu towarzystwa był rok 2008 Do budynku lokomotywowni podłączony został prąd, zainstalowany został elektroniczny system ochrony mienia oraz inne potrzebne do funkcjonowania media. W tym samym roku w maju odbył się pierwszy transport taboru z Dobrej nowogardzkiej do Koszalina. Przywieziony został wagon motorowy MBxd2-307. Cała operacja zajęła ponad 24h.

 

W czerwcu 2008r nasze stowarzyszenie zorganizowało pierwszy festyn rodzinny. Osoby odwiedzające lokomotywownię mogły ją zwiedzić, a nawet przejechać się drezyną ręczną. Chętnych nie brakowało. Atmosferę umilała Kapela Koszalińska. Od tego czasu regularnie włączamy się w organizację imprezy z cyklu ,, Nocy Muzeów".

Po zakończeniu naprawy wagonu motorowego można było prowadzić ruch technologiczny, którego celem było przywrócenie sprawności technicznej linii Koszalin Wąskotorowy - Bonin. 13 Września odbył się pierwszy festyn na stacji Bonin, tydzień później pociąg pierwszy raz po 5 latach wjechał na stację w Manowie. Jednak naszym najważniejszym celem była odbudowa torowiska do Rosnowa. Na początku 2009 r rozpoczęły się przygotowania do odbudowy czterokilometrowego odcinka Manowo-Rosnowo. W międzyczasie przywieźliśmy drugi transport taboru do Koszalina. Tym razem była to Lokomotywa Lxd2, Wagon barowy BTxhi, wagon pasażerski Bxhpi, wagon letni oraz dwa brankardy. Dnia 29 marca 2016 towarzystwo przyjęło obecną nazwę.

Zdjęcia z naszych prac można zobaczyć w dziale Galeria.

Nasze Towarzystwo jest organizacją otwartą na ludzi i dobre pomysły. Każdy, kto chce z nami współpracować (udział w pracach, sponsoring, pomoc w zdobyciu narzędzi i sprzętu, itp.) może skontaktować się z członkami Towarzystwa poprzez stronę WWW, gadu-gadu, facebook oraz i pocztę e-mail lub bezpośrednio. W każdą sobotę o 10.00 spotykamy się na terenie lokomotywowni wąskotorowej w Koszalinie, przy ul Lechickiej 54g.

Ten artykuł jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.