Przekaż 1%

PRZEKAŻ 1% PODATKU NA RZECZ WĄSKOTORÓWKI | KRS OOOO244589

1% dla koszalińskiej wąskotorówki

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, który w ramach tegorocznego rozliczenia podatku PIT przekazali w 2019 r.  swoją wpłatę na rzecz Towarzystwa Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Łącznie Towarzystwo otrzymało 19712,76 zł od 282 osób. Fundusze te zostały w całości wykorzystane na remont torowiska w rejonie poligonu wojskowego (Kretomino) na łącznej długości 73 m. Zakupiono i wymieniono 113 podkładów wraz z mocowaniami. Nasz KRS: KRS 0000244589.

Przypominamy, że przez cały rok można przekazać darowiznę na rzecz TKKW, darczyńcami mogą być osoby fizycz­ne i osoby prawne.

Zakończył się już sezon regularnych przewozów pasażerskich na Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Od czasu reaktywacji przewozów w 2008 r do teraz kolej przewiozła łącznie już ponad 100 tys. pasażerów! W pierwszym sezonie (2008 r.) kolej przewiozła 700 pasażerów kursując tylko do Bonina, a w tym roku już około 14 tys. Przed nami jeszcze kursy w listopadzie oraz Sylwester z Wąskotorówką.

Członkowie Towarzystwa w dalszym ciągu zajmują się remontami infrastruktury kolejowej. Poniżej kilka zdjęć dokumentujących nasze tegoroczne prace: remont torowiska w rejonie ulicy Sarzyńskiej w Koszalinie oraz zdjęcia z remontu rozjazdu na terenie stacji w Koszalinie.

 

1% podatku w 2018 r.

W 2018 roku obchodzimy 120. rocznicę uruchomienia Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Dziś to ostatni zachowany fragment kolei wąskotorowej na Pomorzu Środkowym. Staramy się odbudować zabytkową kolej, jednak wymaga to ogromnych nakładów na remonty. Dlatego jak co roku apelujemy o wspieranie jej renowacji poprzez wpłaty w ramach 1%.W 2018 r. roku Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej otrzymało w ramach wpłat 1% kwotę 15105,16 zł. Pieniądze w całości przeznaczyliśmy na remont torowiska na odcinku pomiędzy Kretominem a Boninem. Tor w tamtym miejscu jest w najgorszym stanie i jeszcze przez kilka lat będzie wymagał remontów. W tym roku udało nam się wyremontować 90 metrów torowiska i wymienić ponad 120 podkładów. Wszystkim darczyńcom z całej Polski serdecznie dziękujemy.

 

Każdy może wesprzeć działalność Towarzystwa Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej przekazując w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT jeden 1% swojego podatku na ratowanie i odbudowę zabytkowej 120-letniej kolejki wąskotorowej.

Wystarczy wpisać: KRS 0000244589 i kwotę podatku.

1% podatku za 2017 r.

Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki jest od 2012r. organizacją pożytku publicznego. W związku z tym każdy może wesprzeć działalność wolontariuszy z Koszalina przekazując w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT jeden 1% swojego podatku na ratowanie i odbudowę zabytkowej 118-letniej kolejki wąskotorowej.

1% za 2016 r.

Pozostała część kwoty z 1% została wydatkowana na naprawę poziomu P5 wagonu Bxhpi. Ponieważ tabor użytkowany w Koszalinie stał przez wiele lat pod chmurką na stacji w Dobrej koło Nowogardu, jego stan techniczny nie jest zachwycający a wagony wymagają licznych i kosztownych napraw. Dlatego w tym wypadku kwota przeznaczona z 1% pokryła tylko część wydatków związanych z wagonem Bxhpi.

 

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej otrzymało w 2016 r. wsparcie w ramach 1% od 255 podatników z całego kraju. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do Koszalina aby na miejscu zobaczyli, jakie są efekty naszych prac na rzecz zabytkowej kolei wąskotorowej.

1% za 2015 r.

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej zwraca się z apelem o przekazywanie tak zwanego 1% z podatku PIT. Wystarczy wpisać: KRS 0000244589 i kwotę podatku.

 

Potrzeby zabytkowej kolei bardzo duże, gdyż jej poprzedni właściciel-PKP-nie inwestował w zabytkową infrastrukturę dążąc do jej likwidacji. W efekcie powstały wieloletnie zaniedbania, które TMKW próbuje zlikwidować. Szczególnie istotna jest wymiana zniszczonych podkładów na szlaku kolei, bo od tego zależy bezpieczeństwo prowadzonych przewozów. Towarzystwo planuje też dokończenie w tym roku rewitalizacji szlaku do Rosnowa. Został on odbudowany w 2014r., ale tor wymaga podbicia i obsypania aby można było wznowić regularne kursy pociągów do tej miejscowości. Wszystkim, którzy zechcą wesprzeć wysiłki wolontariuszy z Towarzystwa Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki serdecznie dziękujemy i zapraszamy do Koszalina, aby na miejscu przekonali się, że warto wspierać entuzjastów zabytkowych kolei wąskotorowych!.

1% za 2014 r.

W roku 2014 TMKW otrzymało 15833,25 zł, które w całości przeznaczyło na odbudowę około 150 metrów toru do Rosnowa (na bazie szyny S42). Plany na bieżący rok przewidują dokończenie prac na odcinku do Rosnowa (obsypanie i podbicie toru), wymianę ok 3000 szt. podkładów na odcinku Koszalin-Manowo, dokończenie naprawy wagonu turystycznego przywiezionego z Dobrej koło Nowogardu, przeprowadzenie procedury przetargowej i skierowanie parowozu Px48-3910 do naprawy oraz rozpoczęcie naprawy wagonu MBxd2-225 lub wagonu Bxhpi (w zależności od wielkości posiadanych środków). Potrzeby zabytkowej kolei są więc ogromne a możliwości ich zaspokojenia zależą w znacznym stopniu od wsparcia otrzymanego w ramach tzw. 1%. Za wszystkie wpłaty, nawet te symboliczne, serdecznie dziękujemy.