Kochani❤️!!! Jak co roku, rozliczając swój PIT możecie wesprzeć naszą Kolej.

Koszalińska Kolej Wąskotorowa to 125 lat historii. Otwarta została 1 listopada 1898 roku i połączyła Koszalin z Manowem, Polanowem, Bobolicami i Białogardem, zahaczając po drodze o rozliczne wsie. Zamknięta przez PKP w 2001 roku, żyje dziś dzięki zaangażowaniu i pasji grupy ludzi, którym nie był i nie jest obojętny los zabytkowej kolei.Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej jest operatorem infrastruktury i przewoźnikiem na 20-kilometrowym odcinku linii z Koszalina do Rosnowa.

Eksploatujemy jedyny w północnej Polsce czynny parowóz.🚂 Nasza “Zosia” czyli lokomotywa o oznaczeniu Px48-3901, po przeprowadzonej w naszych warsztatach odbudowie i przywróceniu do stanu czynnego po 25(!!!) latach postoju jako eksponat muzealny, niestrudzenie pokonuje kolejne kilometry, wożąc Was nad piękne Jezioro Rosnowskie.

Niestety, koszty utrzymania zabytkowej kolei są ogromne. Przychód z biletów nie pozwala na pokrycie pełni kosztów funkcjonowania naszej kolei. Naprawy toru, utrzymanie budynków i naprawy a często wręcz odbudowy taboru pochłaniają ogromne środki.

Corocznie, ogromnym wsparciem dla nas, są środki pozyskane w ramach możliwości przekazania 1,5% podatku przez naszych sympatyków.❤️

W tym roku Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej planuje rozpoczęcie naprawy kolejnego parowozu. Tym razem na warsztat trafi, pochodzący jeszcze sprzed II wojny światowej, parowóz Tx7-3502. Został on zbudowany w 1927 roku przez szczecińską stocznię Vulcan Werke Hamburg und Stettin AG. Jest więc to dla nas zabytek podwójnie cenny – po pierwsze, jest to parowóz typowy dla kolei pomorskich a po drugie, jest wytworem lokalnego, pomorskiego przemysłu. Niestety, stan parowozu, wycofanego z eksploatacji w 1974, jest bardzo zły i koszty jego odbudowy będą niebotyczne. Dlatego też Wasze wsparcie będzie niezwykle pomocne!!!

Dlatego – jeżeli chcesz aby w szum rosnowskich lasów nadal wplatał się gwizd zabytkowej lokomotywy, rozliczając swój PIT – pamiętaj o nas!!! Nasz numer KRS: 0000244589DZIĘKUJEMY!!!❤️❤️❤️

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *